Taxe executor judecătoresc

12 january 2023 66

Bună ziua. Sunt proprietara unei garsoniere în Chișinău, dar nu locuiesc acolo de ceva ani, fiind plecată din localitate. În timpul pandemiei, nu am putut prezenta indicațiile de pe contoarele de apă. Respectiv, furnizorul a calculat consumul conform metodologiei proprii. În final, s-a creat o datorie. A avut loc judecata, dar eu am aflat despre asta dintr-o notificare care a venit la adresa mamei mele, unde eu am avut viză de reședință 20 de ani în urmă. Am achitat sumele decise de instanță (datoria 300 lei + 100 lei cheltuieli de judecată). Recent aflu de la mama mea că iarăși a venit o scrisoare, în care mi se cere să achit niște taxe și onorariul executorului judecătoresc, în sumă totală de peste 1000 lei. Scrisoarea a fost expediată pe 30 decembrie și termenul de contestare este de 10 zile. Scrisoarea a venit la adresa mamei mele pe 12 ianuarie. Să înțeleg că eu nu mai am posibilitatea să contest nimic? Sunt legale astfel de taxe? Ce să fac?

Jurist comments 3

  • Legal consultant

Buna Ala, nu mai trage atenția la așa scrisori, ei vreau mulți bani de la DVS. O să fie OK, dacă DVS o să depuneți o cerere la furnizorul de apă ” APĂ CANAL ” pentru a vă prezenta un certificat, că DVS v-ați achitat cu ei și ei n-au... mai detaliat pretenzii materilae față de DVS. Acest document o să joace un rol în viintor.

13 january 2023
  • Advocate

aveți dreptul să contestați dacă ați aflat de emiterea încheierii executorului judecătoresc abia acum................conform procedurii, executorul judecătoresc este obligat să emită o încheiere privind încasarea cheltuielilor de executare, inclusiv onorariul său, încheiere în care să indice/justifice concret sumele de bani pe care le pretinde de la debitor..........uneori ei includ și... mai detaliat pretind sume de bani pentru acțiuni pe care nu le-au făcut..............asigurați-vă că scrisoarea este o încheiere dar nu o notificare simplă, așa cu practică executorii............urmează să cunoașteți bine Codul de executare și materialele procedurii de executare pentru a ști dacă executorul a întreprins o anumită acțiune sau nu............uneori, executorii pretind sume pe care le-au indicat inițial într-un borderou și în care indică posibilele acțiuni pe care le va întreprinde.....de ex....deplasările executorului judecătoresc..............ulterior, pretind sume de bani pentru deplasări, chiar dacă materialele procedurii de executare nu confirmă deplasările respective........ș.a.......

13 january 2023
  • Advocate

...Codul de executare spune că la intentarea procedurii de executare și întocmirea borderoului cheltuielilor de executare, mărimea concretă a cheltuielilor de executare vor fi stabilite cert ulterior în baza legii.........

13 january 2023