Taxele anuale achitate de intreprinzatorii individuali

26 december 2019 25

Bună ziua! Care sunt taxele anuale care trebuie achitate de intreprinzatorii individuali?

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Advocate trainee

Bună, Alesea.

Impozitul pe venit, contribuțiile de asigurări sociale obligatorii și primele de asigurare obligatorie de asistență medicală, taxa pentru prelungirea actului permisiv, după caz, alte taxe locale.

Vedeți următoarele acte:
a) Legea privind sistemul public de asigurări sociale: legis.md/cautare/getResults?doc_id=121297&lang=ro
b) Legea cu privire la mărimea, modul şi termenele de achitare a primelor de... mai detaliat asigurare obligatorie de asistenţă medicală: legis.md/cautare/getResults?doc_id=121301&lang=ro
c) Legea fondurilor asigurării obligatorii de asistență medicală pe anul 2020: legis.md/cautare/getResults?doc_id=121612&lang=ro
d) Codul fiscal: legis.md/cautare/getResults?doc_id=121292&lang=ro#
e) Legea privind reglementarea prin autorizare a activităţii de întreprinzător: legis.md/cautare/getResults?doc_id=120955&lang=ro
f) Legea cu privire la patenta de întreprinzător: legis.md/cautare/getResults?doc_id=115925&lang=ro

06 july 2020