Telefon aflat in termen de garanție

19 february 2022 44

Buna ziua. Doua luni in urma am procurat un telefon mobil, iar acum au apărut probleme tehnice. L-am lăsat la service pe garanție, dar telefonul mi-a fost returnat cu exact aceleași probleme pe care le-a avut. Pot returna definitv telefonul la magazin pentru a primi altul nou sau banii pe care i-am achitat? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Desigur, acestea sunt drepturile Dvs prevăzute expres de lege doar ca practica este una abuziva in acest sens formată de către agenții economici care încearcă sa evite returnarea banilor sau schimbul cu un telefon nou in caz ca este necorespunzator sau se adeverește ca defectele nu se datorează acțiunilor... mai detaliat Dvs de exploatare.

21 february 2022