Telefon cumpărat în credit

01 july 2021 175

Buna! în 2019 am cumpărat un telefon în credit, dar nu am achitat nici o rată. În același an (2019) am plecat din țară și de atunci nu am primit nicio notificare precum că aș fi chemată în instanță. recent am fost contactată de poliție precum că sunt dată în cautare și executorul a zis ca dacă nu sunt în țară, voi fi dată în căutare și când mă întorc în țară, voi fi oprită. Este adevărat, doar nu am săvârșit o crimă?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

La etapa de executare, executorul poate sa va dea in Căutare potrivit Codului de Executare pentru a încerca satisfacerea procedurii PINA la aplicarea măsurilor asiguratorii cum ar fi sechestre, urmărirea bunurilor etc.

Ramine sensibilă întrebarea in contextul in care deja aducerea silită a fost declarată neconstituțională pentru executori, deși... mai detaliat in practica mai putem întâlni cazuri.

Ar fi bine sa va prezentați de sine stătător și sa stingeți datoria pentru a evita alte probleme

02 july 2021