Telefon in credit

02 august 2019 55

Buna! Am o intrebare. Am luat un telefon in credit, pretul a fost de 4.000 lei. Am achitat o singura luna, iar penalitatea de intirziere este 20 lei ziua. Acum am 4 scrisori de la judecatorie si trebuie sa achit 9.000 lei. Am 25 ani, cresc singura un copil, nu am casa (inchiriez apartament), nu am ajutor de la nimeni. As putea sa achit numai cat costa telefonul ca sa nu achit suma intreaga pentru ca nu am posibilitatea? Multumesc! Astept un raspuns!

Jurist comments 1

Iulian Moraru
  • Legal consultant

Bună ziua!

În situația Dvs., aveți posibilitatea solicitării executării eșalonate a actului judecătoresc decizional. Cu alte cuvinte, puteți să solicitați să vi se acorde dreptul să achitați treptat suma respectivă (9000 lei), în tranșe mai mici.

Succese!

03 august 2019