Telefon luat in credit

17 november 2019 75

Buna ziua. In martie curent, am procurat un telefon in rate in suma de 8.500 de lei, printr-o companie de creditare. Timp de 3 ani, conform contractului, trebuia sa achit 13.000 si ceva de lei. Rata lunara era de 378 de lei. Eu nu am reusit sa achit la timp suma data, iar timp de 8 luni mi-a crescut datoria la 27,980 de lei. Eu totusi am achitat 1.500 de lei timp de 3 luni. În final contractul mi-a fost reziliat, iar acum colectorii imi cer sa merg la ei cu 2 garanti pentru a mi se face refinantare, care ajunge la 19.000 de lei, sa achit cate 1.500 pe luna timp de 1 an si 2 luni. Eu nu gasesc persoane pentru a se deplasa pentru mine tocmai la Chisinau. Ce pot face in cazul dat?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Natalia!

În nici un caz nu propuneți pe nimeni ca și persoane garanție, deoarece ulterior creditorul poate să vă acționeaze în instanța de judecată pe toți și sa solicite banii de la toți.

Având în vedere mărimea sumei solicite raportată la suma împrumutului contractat se creează impresia că în contract... mai detaliat au fost inserate clauze abuzive.

În cazul în care nu dispuneți de suficiente venituri puteți solicita să vi se ofere un avocat care acordă asistență juridică gratuită pentru evaluarea situație cu o eventuală adresare în instanța de judecată în scopul constatării caracterului abuziv al clauzelor respective, cu anularea acestora.
De asemenea, vă puteți adresa și la Agenția Protecției Consumatorilor și Supravegherii Pieței după ce consultați un avocat.

18 november 2019