Temei de chemare în judecată

27 april 2018 30

SRL X s-a obligat sa livreze marfa pana la 10 mai la SRL Y, dar marfa a juns la destinație la data de 20 mai. Contractul incheiat intre parti prevede penalitate pentru fiecare zi de intirziere in marime de 2 %. Deoarece SRL X nu a achitat penalitatea, care ar fi temeiul in baza caruia SRL Y ar putea sa inainteze chemare in judecata?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Executarea necorespunzătoare, inclusiv tardiva constituie temei de adresare în instanța de judecată. Este puțin probabil ca instanța de judecată să-l oblige sa achite cele câte 2% pe zi pentru ca ar fi o suma exorbitant de mare.
Instanța este în drept și poate să diminueze mărimea penalității.

28 april 2018