Teren agricol donat copilului minor

25 november 2019 44

Buna ziua. Avem un teren agricol dat in donatie pe numele copilului nostru minor. Noi ca parinti avem dreptul sa-l vindem si sa ne folosim de banii respectivi?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna!

Odată ce bunul este pe numele copilului acesta nu va aparține pentru a dispune și cheltui banii.
Mai mult ca atât la vânzarea bunurilor minorului este necesară autorizarea din partea autorității tutelare, iar cumpărătorul trebuie sa achite banii la contul bancar deschis pe numele copilului.

25 november 2019