Teren pentru constructia de case familiilor tinere

28 april 2018 93

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, unde as putea sa ma adresez cu privire la oferirea unui teren pentru constructia casei. Sunt stabilit la tara cu familia si cu 7 ani in urma am depus cerere la primarie pentru alocarea unui teren pentru constructia casei. A trecut aceasta perioada si cand m-am adresat a doua oara, mi s-a spus ca nu sunt terenuri pentru constructie. Dar eu stiu precis ca sunt loturi de teren in sat care stau fara niciun scop, imparaginite de buruiene. Va multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna,
Problema e că acele terenuri la care faceți referire, poate sunt proprietatea privată a cuiva, terenurile se alocă în caz că administrația publică locală dispune de acestea.
Sigur că ar fi posibil că autoritățile să nu nu dispună întreaga listă de termene disponibile pe motiv că o inventariere impune cheltuieli.
Identificați terenul... mai detaliat și verificați după cine e scrisă proprietatea, dacă e a administrației, atunci înaintați o nouă cerere cu identificarea expresă a terenului.

01 july 2018