Terenul pentru o baza de odihna

12 september 2020 79

Ce destinatie trebuie sa aiba terenul pentru o baza de odihna. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Legal consultant

Bună ziua Viorica,

Conform Art. 58 al Codului Funciar, astfel de terenuri sunt destinate activității recreative. Din această categorie fac parte terenurile pe care se află case de odihnă, pensionate, sanatorii, campinguri, baze turistice, tabere turistice şi tabere de fortificare a sănătăţii, staţii turistice, parcuri şi tabere pentru copii, poteci didactico-turistice,... mai detaliat trasee marcate. Pe asemenea terenuri este interzisă activitatea ce împiedică folosirea lor conform destinaţiei speciale.

Mult succes!

12 september 2020