Termen de contestare

20 february 2021 17

În cazul când inspectorarul de poliție nu expediază încheierea pe un material, termenul de contestare în judecată a acestuia se calculează din data emiterii încheierii sau din data primirii la mână a acesteia? Se calculează 30 zile calendaristice sau lucrătoare? Pot contesta încheierea fără să fi făcut cunoștință cu ea?

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună ziua Olga.

Termenul de contestare începe să curgă din ziua când ați făcut cunoștință cu actul.

Termenul de 30 de zile se va calcula calendaristic, dacă nu este specificat altfel.

Dacă cunoașteți cu certitudine că actul a fost emis, puteți înainta o solicitatea către autoritatea emitentă, ca să vă fie adus la... mai detaliat cunoștință.

Succes!

22 february 2021