Termen de rezolutie

05 february 2019 39

Sotului meu i-a fost deschis caz penal cu 7 ani in urma (delapidare de bani). Nu a fost in tara. A revenit in septembrie 2018. S-a prezentat la procuror. I s-a spus sa astepte. Prin urmare, doar in decembrie i s-a comunicat ca cazul se afla din nou la anchetator. Nu se ajung probe, dovezi. Santem in februarie si nimeni nu ne spune cat va mai dura. Exista un termen de rezolutie concret sau putem astepta ani buni?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Dna Olga,

Legea operează cu noțiunea de termen rezonabil, însă nici un act nu prevede care ar fi acel termen rezonabil.
Caracterul termenului rezonabil se determină reieșind din mai mulți factori cum ar fi complexitatea cauzei, câte persoane sunt implicate, comportamentul persoanei acuzat, precum și cel al persoanelor care exercită urmărirea... mai detaliat penală în cauza dată, etc.
Dacă soțul Dvs a fost o perioadă peste hotare și a fost anunțar în căutare termenul de prescripție de atragere la răspundere penală a fost suspendat și curge în continuare din momentul revenirii în țară.

În cazul în care nu există probe care să confirme săvârșirea a careva acțiuni infracționale de către soțul Dvs, acesta poate depune la procuror o cerere privind scoaterea de sub urmărire penală.

Cu siguranță soțului i-a fost acordat un avocat. Consultați avocatul în acest sens.

06 february 2019