Termenul contestarii si executării amenzilor contravenționale

07 march 2017 331

Am primit recent o scrisoare de la un executor judecătoresc, precum că am o amendă neachitată din 2013. Sunt eu obligată să achit amenda dată, dacă de atunci au trecut 4 ani? Amenzile au vreun termen de executare silită? Cum să procedez corect? Eu nu sînt de acord cu procesul verbal. Pot eu acum să-l mai contest în instanță?

Jurist comments 2

Dumitru Barbaroș
  • Advocate

În conformitate cu prevederile art. 30 alin. (5) Cod contravențional în vigoare în anul 2013: „Prescripţia executării sancţiunii contravenţionale este de un an.”. Prin urmare, dacă spre exemplu contravenția a fost săvârșită la data de 01.05.2013, urma să executați sancțiunea până la data de 01.05.2014.
Astfel, executorul nu mai poate... mai detaliat cere stingerea amenzii datorită faptului expirării termenului de prescripție de executare a sancțiunii contravenționale.
Referitor la contestare, nu o mai puteți face și nici nu este necesar acest lucru !

09 march 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Advocate trainee

Suplimentar la cele spuse de dl.Dumitru, îți recomand,Marius, să mergi la executorul judecătoresc și să soliciți încetarea procedurii de executare, pe temeiul expirării termenului de executare a documentului executoriu. Formulează cererea in scris. Dacă refuză, să o facă tot în scris, pentru ca ai dreptul sa contești refuzul. Ar fi... mai detaliat bine de făcut asta pentru ca să nu apară neplaceri pe urma de la executor... Gen: sechestru pe conturi, interdicții la pașapoarte, și alte năzbâtii de la executorii care cred că au toate drepturile...succes!

09 march 2017