Termenul de depunere a recursului

26 september 2020 70

Instanta a aplicat amenda judiciară pentru neprezentarea in cadrul unui dosar penal pe data de 1. Incheierea instantei a fost receptionata (cunoscută) pe data de 19 a aceleiasi luni. In cererea de recurs este necesara de inclus si solicitarea de repunere in termen? Altfel spus, termenul de 15 zile prevazute pentru depunerea recursului se calculeaza din data pronuntarii incheierii sau din data aducerii la cunostinta? Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Din data cînd ați luat cunoștință se calculează, prin urmare atașați la cererea de recurs dovada cînd ați luat cunoștință pentru a demonstra că sunteți în termen.

28 september 2020