Termenul de prescripţie

22 august 2020 45

A fost săvârşită o infracţiune mai puţin gravă, în cazul căreia se aplică termenul de prescripţie 5 ani. Acest termen a expirat, iar făptuitorul se declară nevinonat. Cu toate acestea, procurorul a respins invocarea prescripţiei şi a depus dosarul în instanţă. Ce se poate face? Procurorul zice că trebuie să se căiască condorm art. 57 CP, dar făptuitorul se declară nevinovat.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Persoana care a săvîrşit o faptă ce conţine semnele componenţei de infracţiune poate fi liberată de răspundere penală de către procuror în cadrul urmăriri penale şi de către instanţa de judecată la judecarea cauzei în cazurile.

Prin urmare, dacă făptuitorul nu este vinovat poate cere liberare de la răspunderea penală... mai detaliat în instanța de judecată pe temeiul prescripției de tragere la răspundere penală or căința activă ar duce la recunoaștere vinovăției. O persoana nevinovată și care nu a comis o infracțiunea nu poate să se căiască pentru ceva ce nu a săvârșit prin urmare procurorul încalcă grav drepturile persoanei prin asemenea acțiuni.

24 august 2020
  • Legal consultant

Dl. Andrei, așa de frumos DVS accentuați, precum că pricurorul nu e în drept să încalce drepturile solicitantu, dar care este eșirea din situație, ca atare omul nu recunoaște vina și el nu are nici-o atribuție la caz. Noi țtim, că instanța dacă o să găsească, că a expirat termenul... mai detaliat de prescripție, v-a pronuța o sentință de achitare. Dl. Andrei nu uita, cum a fost cu d-na Ursachi, în privința căruia a fost reluat ancheta , dacă nu mă greșesc peste 20 ani, om bun noi trăim în țara de menuni, da sau nu. Asta a fost, cînd țara era condusă de Plahotniuc și compania, acuma ne aflăm cînd la conducere se gosește al gandon, eu îm cer scuze. Care e soluția, e o întrebare adecvată. Anatol, dacvă a expirat termenul de prescripție, n-a de ce să te temi, pricurorul e mudac și prost. Eu am revenit la solicitarea ta peste 2 săptămîni, după publicare. În caz dacă instanța se v-a pronunța cu o condamnare, eu îți propun să revii la teelefonul meu pe vaiber, bine. Noi să le ștergen nasul la pricuror și la instanță, bine.

29 august 2020