Termenul de prescripție la restanțe salariale

14 february 2021 57

Bună ziua. Am lucrat într-o companie, unde în perioada februarie 2014 - ianuarie 2017 s-au acumulat restanțe la salariu. Începând cu ianuarie 2017, m-am aflat în concediu neplătit timp de circa 4 ani, până în decembrie 2020, când am scris cerere de demisie. Acum aș dori să recuperez restanța menționată în instanță, dar mă întreb dacă nu cumva am pierdut acest drept, deoarece m-am aflat circa 4 ani în concediu neplătit. Eu consider că nu l-am pierdut, deoarece în această perioadă contractul a fost suspendat, dar nu desfăcut, deci existau relații de muncă. Ați putea să-mi dați o clarificare, vă rog? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Alexandru Sîrbu
  • Legal consultant
  • Other violations

Este discutabilă situaţia dvs, întrucât conform art. 355 alin. (1) lit. b) din Codul muncii, termenul de prescripţie începe să curgă din momentul apariţiei dreptului respectiv al salariatului. Iar dacă dvs aţi avut dreptul cu 4 ani în urmă la încasarea salariului poate fi o problemă.

În altă ordine de idei,... mai detaliat cu titlu de recomandare, puteţi merge pe următoarea cale:
- În cazul demisiei, conform alin. (3) din CM: După expirarea termenelor indicate la alin.(1), (2) şi (4 cu indicele 1), salariatul are dreptul să înceteze lucrul, iar angajatorul este obligat să efectueze achitarea deplină a drepturilor salariale ce i se cuvin salariatului şi să-i elibereze documentele de activitatea acestuia în unitate.
Astfel, puteţi invoca faptul că un nou termen de prescripţie începe să curgă din momentul demisiei.

14 february 2021