Termenul limită a procedurii de lichidare.

29 may 2020 364

Bună ziua! Spuneți-mi, vă rog, care este termenul limită al unei proceduri de lichidare? Spre exemplu, dacă în martie 2019 s-a început procedura de lichidare a unui SRL, când se va finaliza automat?

Jurist comments 2

  • Legal consultant

Bună ziua Arsenie,

Depinde de mai multe circumstanțe. În cazul lipsei masei debitoare, instanţa de insolvabilitate, odată cu aprobarea bilanţului de lichidare, adoptă o hotărîre de încetare a procesului, prin care dispune şi radierea debitorului din registrul de stat în care este înscris.

În cazul în care sunt active, procesul o să... mai detaliat dureze pina cind nu vor fi valorificate aceste active și stinse creanțele creditorilor.

29 may 2020

Mulțumesc mult pentru răspuns! Se poate să vă întreb? Ce dacă eu nu doresc să continui procedura de lichidare - atunci cum procedez? Aștept ca CÎS să anuleze procedura de lichidare prin expirarea a unui anumit termen sau cum? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

29 may 2020