Test ADN

30 november 2019 29

Am nascut recent un copil, care poarta numele meu. Am inregistrat nasterea ca mama singura. Tatal copilului doreste sa faca un test ADN pentru a se convinge ca este copilul lui. Problema este ca el refuza prezenta mea la laborator si spune ca eu o sa primesc o copie a rezultatului analizei. Poate el fara permisiunea mea sa faca acest test si care ar putea fi consecintele? Imi este frica ca va incerca sa imi ia copilul, deoarece eu mai am la intretinere doi copii minori, dar nu am locuinta proprie. El, pe de alta parte, are venituri destul de mari.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Buna ziua,

Atâta timp cît acesta nu este indicat ca tată în certificatul de naștere nu poate fără prezența și permisiunea dvs să efectueze testul ADN deoarece se prezumă că nu el este tatăl copilului pînă la proba contrarie adică a ADN-ului.

Chiar și după acest rezultat dacă se constată că el... mai detaliat este tatăl acesta nu poate să vă ia copilul deoarece paternitate se stabilește doar prin instanța de judecată.

Ulterior la fel urmează de adresat în instanța de judecată cu privire la stabilirea domiciliului copilului minor iar aici survin multe alte criterii după care instanța se conduce pe lîngă cele indicate de dvs.

01 december 2019