Test ADN

10 march 2023 86

Buna. Am un copil de 6 ani, dintr-o relatie cu un barbat care este casatorit si are un copil. Ne-am despartit dupa ce i-am dat vestea ca sunt insarcinata. Am crescut copilul singura, el a contribuit doar cateva luni la cresterea copilului. Dupa care a disparut, iar eu nu l-am mai cautat. Acum a aparut actuala lui sotie si imi cere sa facem test ADN. Daca testul confirma ca el este tatal, ea vrea sa imi ia copilul. Spuneti-mi, va rog, ce drepturi are ea? Poate sa-mi ia copilul daca acel test confirma paternitatea sotului ei? Sau pot sa stau linistita?

Jurist comments 3

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Drepturile parentale sunt personale, soţia tatălui copilului nu are nici un drept asupra copilului dumneavoastră atîta timp cît nu sunteţi lipsită de drepturile părinteşti şi ea nu a adoptat copilul soţului.

11 march 2023
Tatiana Scobiola
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua.
Nu sunteți obligată să acceptați efectuarea testului ADN. Doar în cazul în care tatăl copilului depune o cerere în instanță privind stabilirea paternității, instanța poate dispune efectuarea expertizei.
Dacă se constată paternitatea, Dvs puteți solicita încasarea pensiei alimentare de la tată. În orice caz, domiciuliul copilului va rămâne cu... mai detaliat Dvs, iar tatălului i se va permite întrevederi cu copilul.
Soția acestuia nu are nici un drept să vă solicite ceva.
Pentru informații suplimentare mă puteți contacta pe nr. 068769517 sau e-mail: scobiola97@mail.ru

11 march 2023
  • Legal consultant

Buna seara Dana, soția tatăș copilului nu e în srept să se adreseze în instanță pentru a vă obliga să efectuați testul ADN, ea poate să-ți pună pofta în cui.

11 march 2023