Testament sau donatie?

12 september 2019 357

Buna! Bunica in varsta de 84 ani doreste sa lase mostenire (testament) nepoatei. Ea (bunica) aude foarte rau (document oficial de invalid ca nu aude nu este) insa citeste, vede, scrie foarte bine. Notarul afirma ca in cazul dat e problematic de facut testament si ca e nevoie adaugator de martor, traducator si multe altele si ca e mult mai eficient si usor sa faca donatie. E adevarat ca pentru un om cu auz slab este asa o procedura grea? Sau notarul doreste mai multi bani?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună ziua!

Căutați un alt notar și doi martori!
Notarul respectiv vă duce în eroare susținînd ca e mai simplu sa încheiați un contract de donație.
Totodată, ați putea procura bunicii un aparat auditiv.
Dacă voința bunicii este sa va testeze atunci lăsați bunica sa întocmească un testament.

13 september 2019