Testarea tehnica si RCA valabile, dar placutele de inmatriculare au fost schimbate

24 december 2022 85

Buna ziua. Am fost amendat in temeiul art. 229 alin. (2) si (3) CC pentru ca m-as fi deplasat cu automobilul care nu a trecut testarea tehnica. Nu este adevarat, deoarece
Raportul de testare tehnica este valabil pana pe 21.02.2023, polita RCA este valabila pana pe 18.01.2023, doar ca intre timp au fost schimbate placutele de inmatriculare.
Agentul constator a spus ca pentru el nu are importanta numarul de identificare (VIN) al automobilului, care este indicat in ambele documente mentionate. Ce pot face in aceasta situatie? Sa contest procesul-verbal de constatare a contraventiei?

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Vladimir, da DVS sunteți în drept să contestați procesul verbal în perioada de 15 zile din momentul întocmirei procesul verbal, să nu omiți așa ceva.

24 december 2022