Termenul de valabilitate a titlului executoriu

23 february 2021 17

Buna ziua. Titlul executoriu pentru plata pensiei alimentare in beneficiul copilului minor (in marime de 1/4 din venitul lunar) a fost eliberat in februarie 2011. Mentionez ca tatal copilului se afla peste hotare. Vreau sa stiu daca titlul executoriu mentionat este valabil si daca il pot prezenta executorului judecatoresc. Copilul are 14 ani.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Advocate

Bună ziua. Da desigur, Titlul este valabil şi puteţi să-l prezentaţi executorului judecătoresc, însă executorul va încasa pensia din momentul intentării procedurii de executare (adică nu va putea încasa pe perioade anterioare), şi va fi dificil să stabilească restanţa la plata pensiei.

24 february 2021