Titlul de detinator al terenului

04 november 2021 44

Buna ziua. In anul 1999 sa cumparat un lot pomicol in baza titlului de detinator. In 2002 am cumparat si lotul vecin, de la alta persoana, tot in baza titlului. Acum, peste 20 de ani, cei de la cadastru au observat ca titlurile aveau numere identice. Prin urmare, au inregistrat terenurile unul peste altul, iar terenul cumparat de mine in 1999 a ramas neinregistrat. Am incercat sa gasim originalul sau copia acelui titlu din 1999, dar nici la primaria localitatii nu il pot gasi, nici notarul nu il mai are in arhiva si nici agentia de cadastru. Fara acesta cadastrul refuza sa corecteze documentele. Cine se face vinovat si la cine sa gasim acum o copie a titlului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
La prima vedere, eroarea vine de la organul emitent al titlului, astfel acesta ar urma sa facă corectarea(primăria), astfel se face adunarea consiliului local se dispune prin decizie corectarea datelor greșite sau emit alt titlu cu dispunerea anularii celui greșit.
Daca nu se clarifică amiabil, urmează să va adresați in instanța... mai detaliat de judecată.
Cele enunțate este doar o opinie preeliminară urmează a fi studiate actele.

05 november 2021