Tragerea la raspundere penala a persoanelor care nu au atins varsta de 14 ani

04 july 2018 78

Buna ziua. Am vrut sa intreb: in cazul comiterii unei infractiuni (care prevede raspundere penala) la virsta de 14 ani (si conform articolului 21 punctul 1 aceste persoane nu pot fi trase la raspundere penala), acestia la implinirea varstei de 16 ani vor fi trase la raspundere penala?

Lawyer comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

1. Nu
2. Analizați alin. 2 al prezentului articol dacă infracțiunea comisă de minor nu se încadrează în una din cele enumerate la alineatul 2 unde copilul minor poate fi atras inclusiv de la vârsta de 14 ani.

04 july 2018