Traim in casa donata de socri

17 december 2019 115

Traim in casa donata de socri. Dupa divort, copiii au parte din casa?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
În cazul bunului donat, proprietar de consideră doar persoana pe numele căreia sa făcut donația.
Daca copii nu au t incluși în contract de donație, nu au parte, totodată daca doar unul dintre soți e inclus în contract, doar acesta este proprietar, celălalt soț nu are careva drepturi.
Acest fapt e și... mai detaliat în cazul divorțului, divorțul nu oferă careva drepturi sau obligații copiilor, ei nu au nici o legătură.

17 december 2019