Transcrierea privatizarii?

13 july 2023 3

Buna ziua. Am cumparat recent un apartament. Acesta a fost privatizat de fostul stapan. Am actul de vanzare-cumparare. Trebuie sa transcriu privatizarea pe numele meu?

Lawyer comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua.
Dacă aveți contractul de vânzare-cumpărare care a fost înregistrat la ASP Cadastru, nu mai trebuie să transcrieți nimic.
Privatizarea inițială a servit temei pentru dobândirea și înregistrarea dreptului de proprietate asupra apartamentului a fostului stăpân.
Dumneavoastră la rândul său ați obținut și înregistrat dreptul de proprietate în temeiul contractului de vânzare-cumpărare.

13 july 2023