Transfer în altă subdiviziune fără acordul salariatului

13 april 2022 42

Bună ziua. Am analizat comentariul referitor la transferul angajatului într-o alta subdiviziune (https://yavo.md/rom/raspunsuri/v/refuz-de-a-transfera-in-alta-functie). Doresc să menționez că, din păcate, articolul din Codul Muncii nu este valabil pentru angajații din sectorul bugetar, astfel funcționarii publici (precum arată practica) sunt transferați fără acordul acestora. Conform art. 148 din Codul Fiscaal, alin. 6 prim „Prin derogare de la prevederile art. 48 alin. (5) din Legea nr. 158/2008 cu privire la funcția publică și statutul funcționarului public, transferul funcționarului fiscal în interesul serviciului se face fără acordul scris al acestuia în funcție echivalentă și în aceeași localitate, prin modificarea raporturilor de serviciu”. În cazul în care in domeniul respectiv sunt două legi ce se contrazic, care este procedura corectă?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Legal consultant

Bună ziua, în cazul în care între două norme juridice apar divergențe se aplică norma specială, adică Legea cu privire la funcția și statutul funcționarului public.

15 april 2022