Transferarea creditului și imobilului pe altă persoană

26 april 2020 135

Bună ziua! Presupunem că am un apartament procurat în credit pe 20 ani. Achit rata lunară deja de 4 ani, dar am decis să vând apartamentul. E posibil să transfer casa și creditul împrumutat de la bancă pe altă persoană? Știu că este posibilitatea ca altă persoană să ia credit, bani împrumutați se duc ca să se închidă creditul meu apoi se face transfer de imobil pe persoana respectivă și într-un final avem un credit nou și apartamentul scris pe altă persoană. Dar întrebarea mea este dacă e posibil de transferat apartamentul pe altă persoană fără a închide creditul activ și a lua alt credit de la bancă? Să transfer creditul meu activ pe altă persoană și să nu am eu probleme în caz că persoana respectivă nu achită creditul.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua Cristian,

E posibil de facut preluarea de datorie cu acordul creditorului sau cesiunea contractului se credit.

27 april 2020