Transferul datoriei catre colector

18 august 2020 86

Rog sa va expuneti asupra legalitatii transferului datoriei de catre compania de gestionare si servicii fond locativ catre colectorii de datorii, fara o instiintare in prealabil despre acest fapt si fara o intelegere (contract) dintre compania gestionara de servicii si consumator.

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Dl. Veaceslav, de o dată vă spun că nu e corect. Poate ei să aibă și contracte încheiate despre colectarea banilor, compania de gestionare în caz dacă au suportat niște cheltueli, ei trabue să se adreseze în instanța de judecată, care pronunță o hotărîre despre incasarea banilor, pe urmă această... mai detaliat hotărîre se duce la executor și nu mai executorul e îndrept să incasez banii, în rest nimeni, Dacă se întîmplă să se prezinte la DVS acești colectori, le dai de înțeles că o să te adresezi la poliție cu o plîngere, bazîndude de codul penal.

18 august 2020