Transport ilicit de persoane

18 july 2020 19

Bună ziua. Există grupuri tematice pe rețelele de socializare, de genul „Oraș fără microbuze”, „Rezina la drum” etc., în care șoferii (persoane fizice) postează când au drum spre o anumită destinație (cu mașina personală), iar cei din comunitate pot merge cu ei, împărțind cheltuielile pentru combustibil. Este considerat acest lucru transport ilicit de persoane? Poate fi șoferul penalizat pentru asta? Vă mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna ziua,

Transport ilicit - așa ceva nu poate fi. În general nu văd o problemă în aceasta, în cazul în care persoana nu desfășoară asemenea activitate pentru a câștiga bani ci pentru a reduce cheltuielile.

18 july 2020