Traversarea frontierei cu un automobil înregistrat pe numele unei persoane cu dizabilități

21 march 2023 12

Bună ziua. Am perfectate procură generală și mandat pe un automobil înregistrat pe numele unei persoane cu dizabilități. Pot trece frontiera cu automobilul menționat și rămâne peste hotare pentru o perioada mai îndelungată? Ce riscuri pot apărea?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate trainee

Bună ziua Tatiana.
Dacă acest automobil a fost scutit de drepturile de import atunci
Codul contravenţional prevede următoarele:

Articolul 2321. Conducerea vehiculului de către o persoană care nu are asupra sa certificatul confirmativ privind abilitarea cu atribuții de însoțire/îngrijire a persoanei cu dizabilități locomotorii

Conducerea vehiculului destinat persoanei cu dizabilități ale aparatului locomotor,... mai detaliat importat în condițiile art. 49 alin. (3) din Legea nr. 60/2012 privind incluziunea socială a persoanelor cu dizabilități, de către o persoană care nu are asupra sa certificatul confirmativ privind abilitarea cu atribuții de însoțire/îngrijire a persoanei cu dizabilități locomotorii, care confirmă dreptul de a conduce sau de a folosi vehiculul,

se sancționează cu amendă de la 60 la 90 de unități convenționale.

22 march 2023