Traversarea frontierei de catre copilul minor insotit de bunica

25 april 2023 20

Buna ziua. Eu si sotul ne aflam in Cehia si dorim ca mama mea sa vina la noi impreuna cu fetita de 5 ani. Ca sa treaca frontiera pentru a ajunge la noi, e nevoie sa-i intocmim bunicai un act anume, daca are tutela asupra fetitei? Mersi mult.

Lawyer comments 1

Serghei Marciuc
  • Advocate

Dacă bunica are tutelă, este reprezentant legal și nu este necesară procura. Trebuie să aibă asupra sa documentele de instituire a tutelei.
(2) Minorii au dreptul de a ieşi şi de a intra în Republica Moldova numai însoţiţi de unul dintre reprezentanţii lor legali sau de un însoţitor, desemnat prin declaraţie... mai detaliat de către reprezentantul legal a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

25 april 2023