Trebuie declarație de la tata?

29 april 2018 32

Buna! Sotul meu este peste hotare, acuma dorim sa plecam si eu cu copilul. Este nevoie de declaratia lui ca sa pot sa ies cu copilul din tara?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna
Pentru vizite scurte de până la 90 zile nu aveți necesitate de declarația soțului, iar dacă mergeți la soț să stați împreună cu el mai mult decât 90 zile nu va fi necesară declarația întrucât ambii părinți însoțesc copilul.
Totuși, ulterior dacă reveniți s-ar putea să aveți necesitate de o asemenea... mai detaliat declarație. Declarația dată poate fi făcută la notar în RM sau la consulatul ori ambasada RM în țara unde se află soțul.

29 april 2018