Trebuie sa achit bani daca desfac contractul mai devreme fara un motiv serios?

29 march 2018 26

La 15 ani am încheiat un contract cu o agenție mama de modeling, contractul e valid 3 ani. Acum, doar peste un an, as vrea sa desfac contractul fara un motiv serios. Agentia mi-a spus că astfel o sa trebuiască sa achit pentru asta, dar acest punct nu era scris in contract.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Bună,
Sigur că pentru început aș recomanda să te adresezi unui jurist ca cel din urmă să scaneze contractul.
Problema e că în lipsa acestuia este greu de oferit o opinie.
Sigur că compania poate doar să terorizeze cu declarații, însă în cazul în care au fost făcute careva investiții în adresa ta,... mai detaliat ei ar putea solicita compensarea acestora, sau un eventual venit pretins a fi ratat.

Totul depinde iarăși de contract.

Succese.

29 march 2018