Trebuie să am neaparat serviciu ca să îl dau in judecata pentru pensie alimentară pe tatăl fetiței?

12 june 2020 144

Buna ziua. Trebuie să am neaparat serviciu ca să îl dau in judecata pentru pensie alimentară pe tatăl fetiței, care nu a recunoscut-o?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Daria, bună ziua!

Nu este necesar absolut deloc.
Totuși, pentru a putea încasa pensia de întreținere va fi necesar să solicitați constatarea paternității și încasarea pensiei de întreținere.
Or, în cazul în care tatăl copilului nu este indicat în certificatul de naștere, cât și în registrul actelor civile respectiv nu sunteți în drept... mai detaliat să pretindeți încasarea pensiei de întreținere.
Pentru a constat paternitatea aveți necesitatea efectuării testului ADN, care în dependență de instituția care efectuează testul costă cel puțin 9600 lei lși poate ajunge și până la 20000 lei.

Succes.

12 june 2020