Trebuie să aștept ca să fie fostul soț acasă ca să depun actele pentru partajare (am nevoie și de expertiză)?

11 october 2018 120

Buna ziua. Sunt divorțată și vreau să depun actele pentru partajare, dar fostul soț este peste hotare. Întrebarea: trebuie să aștept să vină sau pot să depun și acum actele? Casa a fost dăruită de bunica lui.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Angela,
Cui a fost dăruită casa? În contract e indicat doar soțul său sunteți indicați ambii?
In cazul în care în contractul de donație e indicat doar soțul, atunci casa aparține doar acestuia, întrucât bunurile dobândite prin donație, moștenire sau cu alt titlu gratuit aparțin soțului care le-a primit.

11 october 2018
Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Cererea de chemare în judecată poate fi depusă, iar procesul examinat și în lipsa părții adverse sau chiar și a Dvs.
Evaluarea bunului poate fi efectuată atât pana la intentarea procesului, cât și la faza de pregătire a cauzei pentru dezbateri judiciare, însă a doua opțiune va determina tergiversarea examinării cauzei.

11 october 2018