Trebuie sa primim mostenire doua persoane.

15 october 2018 54

Trebuie sa primim mostenire - suntem doua persoane. Pana la urma, cumnata a decis sa-i dau o suma de bani, iar ea in schimb refuza mosteniarea. Cum pot primi un refuz si sa fiu sigura ca pe viitor ea nu se va razgandi. Mersi.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Lilia,
De fapt, ambii moștenitori trebuie sa acceptați ce vi se cuvine, să primiți de la notar certificatul de moștenitor și să-l înregistrați la ASP. Abia după ce va înregistrați certificatul de moștenitor la ASP sau altă autoritate competenta deveniți proprietari și puteți dispune de bunuri cum doriți.
La momentul actual... mai detaliat renunțarea contra unei sume de bani nu se practică.

15 october 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Paralegal
  • Other violations

Salutare

Este posibilă renunţarea la succesiune (evident că nu e vorba despre renunţare contra unei sume de bani), conform art. 1526, Codul Civil:

Articolul 1526. Renunţarea la succesiune
(1) Moştenitorul poate renunţa la succesiune în termen de 6 luni din data deschiderii succesiunii, chiar dacă a acceptat succesiunea prin... mai detaliat intrare în posesiune.
(2) Moştenitorul poate renunţa la moştenire în folosul altor moştenitori testamentari sau legali.
(3) Nu este admisă renunţarea la moştenire în folosul unei persoane private de dreptul la moştenire sau declarate moştenitor nedemn, inclusiv conform unei dispoziţii exprese din testament.

Renunţarea la succesiune se înfăptuieşte printr-o declaraţie depusă la notar şi înscrisă într-un registru ţinut la notarul de la locul unde s-a deschis moştenirea,

Servus

16 october 2018