Trecerea frotierei RO - MD

29 january 2019 11

Oare pot trece hotarul cu masina, avand cu mine setul de cauciucuri de vara (folosite)? Merci.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Bina ziua,
În cazul serviciului Vamal din RM
Articolul 6. Scoaterea bunurilor de pe teritoriul Republicii Moldova
(1) Persoanele fizice au dreptul de a scoate de pe teritoriul Republicii Moldova:
a) bunuri, indiferent de valoarea lor (inclusiv cele expediate prin intermediul trimiterilor poştale internaţionale... mai detaliat sau bagajelor neînsoţite), fără achitarea drepturilor de export, cu condiţia declarării lor în modul stabilit şi dacă aceste bunuri nu sînt destinate activităţii comerciale sau de producţie;

Această regulă ar fi aplicabilă și în cazul serviciului Vamal din RO.
Bunurile personale nu sunt supuse achitării cărorva taxe.
Totodată vedeți pagina serviciului vamal
http://www.customs.gov.md/ro/content/reguli-de-trecere-frontierei-cu-țările-vecine
Totodată puteți contacta la direct serviciul de suport al serviciului vamal.

29 january 2019