Trecerea vamii cu marfa spre comercializare?

08 june 2017 58

Daca trec cu marfa in masina personala la vama! Cind trebuie sa devamez si in ce caz nu e nevoie de devamare? Depinde de gabarite? De bucati? De valoare? Trebuie obligatoriu cec la marfa sau este acceptat si o confirmare de la vinzator cu semnatura?!

Jurist comments 1

Alexandru Ţurcan
  • Advocate

Toata 'marfa' se devameaza - fara exceptii. Devamarea se face de agentul economic care ulterior va comercializa marfa in Moldova. Exceptii exista numai pentru obiecte de uz personal in cantitati mici si de valoare mica.

08 june 2017