Turbine de ventilatie care produc gaalagie

23 june 2018 128

Pe blocul de locuit de pe str. L.Tolstoi 24/1 au fost instalate 2 turbine pentru ventilatie la magazinul Nr.1, care e aplasat la parter! Sunt pornite chiar si noaptea cand oamenii dorm si produc o galagie insuportabila! Unde sa ne adresam cu o plangere? Multumesc.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
În primul rând sunteți în prezența unei poluări fonice, astfel, există limite care urmează a fi luate în calcul la amplasarea unor asemenea mecanisme.
Începeți cu o scrisoare informativă față de companie, dacă nu e efect, atunci scriți o plîngere la poliție pentru tulburarea liniștii, urmînd a fi efectuată o... mai detaliat ieșire la fața locului și întocmirea unui proces contravențional și aplicare a unei amenzi.
În caz că nici asemenea acțiuni nu își au rostul, puteți înainta o acțiune în instanță, cu efectuarea unei expertize privind mărimea poluării fonice, adică decibelii constatați, dacă nu greșesc, maximul este de 30 pe timp de noapte. În acțiune solicitați remedierea problemei, sau în genere eliminarea acestor mecanisme.

25 june 2018
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
dacă e să analizăm din punct de vedere a decibelilor, situația e următoarea
n RM, la moment, norma admisibilă în zonele locative este de 55 decibeli pe timp de zi. Pentru timpul de noapte este mai strict - norma maxim admisibilă constituie 45 decibeli. În locuinţe, norma admisibilă este de... mai detaliat 40 decibeli ziua, iar noaptea cu zece decibeli mai puţin.

pentru informații suplimentare vă puteți adresa la Centrul Municipal de Sănătate Publică

23 november 2018