Tutela asupra copilului cat timp sunt plecata peste hotare

27 march 2019 28

Buna ziua. Am asa o intrebare: am un copil de 5 luni, cu sotul oficial nu suntem divortati, dar nu locuim impreuna. Din motive financiare, as vrea sa plec pentru 3 luni peste hotare si copilul sa ramana in grija mamei. Acum, daca fac procura pe mama, sotul are dreptul sa vina sa ia copilul?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Bună Elena,

O procura nu schimba lucrurile.

Sigur soțul are dreptul sa ia copilul, mai ales ca nu sunteți divorțați și nu ați stabilit cu cine domiciliază copilul după desfacerea căsătoriei.

27 march 2019