TVA, cesiune

27 june 2018 56

Printr-un contract de vanzare-cumparare, firma X ne-a livrat mere, pe care noi nu le-am achitat. Insa avem bani pe credit la firma Y. Aici facem contract de cesiune a creantelor si firma Y achita pentru noi datoria fata de firma X pentru merele livrate. Intrebarea este urmatoarea: posibil de a ne fi restituit TVA?

Jurist comments 1

Andriana Brasoveanu
  • Legal consultant

Cristina, la momentul in care firma X v-a livrat mere, ei au avut de achitat TVA din livrare, respectiv in cazul in care o sa vindeti merele o sa aveti Dstra de achitat TVA. Luati cunostinta cu Codul Fiscal titlul III - Taxa pentru Valoarea Adaugata!

28 june 2018