Un cetatean strain poate procura un imobil in Moldova?

25 march 2019 599

Un prieten doreste sa procure un apartament in Chisinau, dar este cetatean al altei tari. In cazul dat, ce acte sunt necesare pentru aceasta si cum va fi procedura de cumparare? Multumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Advocate
  • Other violations

Buna Lilia,

Este necesar ca Cumpărătorul să dețină acte ce confirmă proviniența banilor, documentul de călătorie - pașaportul și posibil actul de identitate național.
Restul actelor ce confirmă dreptul de proprietate asupra bunului le prezintă Vânzătorul.

Totodată, ar fi bine din timp să vă adresați la un notar care va autentifica contractul pentru... mai detaliat a concretiza lista expresă a actelor necesare pentru încheierea contractului.

25 march 2019