Un individ anterior condamnat mi-a furat masina si a distrus-o

13 february 2022 19

Buna! Pe 5 decembrie 2021 un cetatean, care anterior a fost condamnat la 4 ani si 8 luni de inchisoare cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei, a furat din parcare autoturismul meu si, fiind in stare de ebrietate, a derapat de pe sosea si a distrus automobilul! Am depus plangere deoarece mi-a fost cauzat prejudiciu in marime de 10,000€. Faptuitorul la moment cercetat in libertate, in curand va avea loc judecata finala. Problema este cine imi va repara prejudiciul care mi-a fost cauzat, deoarece faptuitorul refuza sa o faca. Si daca nimereste sub amnistie, ce se intampla? Nu inteleg de ce este cercetat in stare de libertate, avand in vedere antecedentele sale penale!

Jurist comments 1

  • Legal consultant

Buna Dan, individul o să fie condamnat real la o pedeapsă reală, deoarece el a fost condamnat deja condiționat. Sarcina ta străpungi toate documentele, începând de la procesul verbal despre aflarea lui în stare de i ebrietate și alte documente. O să fii îndrept să înaintezi o cerere de chenare... mai detaliat în judecată, în afară de aceasta în cadrul cauzei penale, despre aflarea lui în stare de i ebrietate la volan, prejudiciul considerabil cauza DVS o să fiți în drept să înaintați o acțiune în judecară, ca să vă fie restituit prejudiciul.

14 february 2022