Un normativ tehnic publicat in limba engleza poate fi folosit ca proba?

13 march 2019 14

Buna ziua! O norma tehnica netradusa in limba oficiala si neacceptata de autoritatile statului poate fi folosita ca proba doar pentru ca in alte state este cunoscuta? Eu nu cunosc limba engleza si nu am cum sa citesc si sa imi insusesc acea norma. Ma poate obliga cineva sa invat limba engleza? Intr-un proces pot sa ma prevalez de faptul ca eu nu vorbesc decat limba materna si nu aveam cum sa citesc / insusesc acea norma? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua
în prim rînd, în cadrul instanței de judecată, toate probele prezentate urmează să fie traduse în limba română, cele în altă limbă, nu pot fi reținute. Totodată, depinde de normativ ce se invocă, dacă legislația MD nu prevede asemenea, sau vine în contradicție, acesta nu se reține drept... mai detaliat probă. Vedeți art. 117-130 Codul de procedură Civilă a RM http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=113974&lang=ro

plus la toate, este posibil de a solicita în raport cu norma tehnică, a opiniei instituției de stat de profil.

19 july 2019