Un pensionar își poate continua activitatea profesională, dacă sunt specialiști angajați și nu au un salariu?

08 january 2019 22

Aș vrea să știu dacă este un pensionar deja de 3 ani, își mai poate continua activitatea, dacă sunt specialiști în domeniu și nu au 1 cotă (salariul)?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Sigur că acesta are dreptul de a munci atâta timp cât activează în baza unui CIM, angajatorul are doar posibilitatea de a concedia o persoana pe motivul de pebsionare, acesta fiind un drept al lui. Deci angajatorul decide fata de angajatul care se află la pensie soarta acestuia, dar... mai detaliat atâta timp cât nu are obiecții în privința lui acesta poate munci liber.

09 january 2019