Un văr are datorii și se teme să revină în Moldova

11 july 2021 216

Buna ziua. Un văr are niște credite neachitate, dar la moment se afla peste hotare. El dorește să revină în Moldova, dar se teme să nu fie arestat la aeroport. Am dori un raspuns.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Advocate

Bună ziua,

Caterogic este exlus un astfel de arest, or datoria nu constituie o infracțiune pentru a fi arestat, prin urmare vărul dvs poate călători liber fără careva frici.

Datoria acumulata poate duce doar la obținerea din partea creditorului a unei hotărâri judecătorești de încasare a sumei din partea vărului dvs și... mai detaliat intentarea unei proceduri de executare prin care să-i aplice sechestre, rețineri sau urmărire de bunuri pentru acoperirea datoriei.

11 july 2021