Unde pot contesta procesul-verbal?

10 february 2020 97

Buna ziua. Mi-a fost intocmit proces-verbal pentru ca nu am acordat trecerea pietonului pe trecerea de pietoni. Echipajul de patrulare se deplasa pe banda din stanga, iar eu pe cea din mijloc. Nu am observat pirtonul din cauza masinii lor care se afla in fata partea stanga a mea de unde venea pietonul. In procesul-verbal am scris ca nu sunt de acord si am semnat. Unde pot sa-l contestez?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna
Contestația se depune în 15 zile din data cînd ați făcut cunoiștință cu decizia de sancționare.
Se depune fizic la sediul agentului constatator, vedeți în primele rînduri din procesul verbal, daca e Chișinău, atunci ar fi înscrierea str. Doina 102 dacă nu greșesc.

10 february 2020