Unde pot depune cererea de divorț, daca soțul nu este de acord cu divorțul?

16 january 2019 158

Vreau sa divorțez de soțul meu, dar acesta nu este de acord. Avem un copil minor de 4 ani .

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Advocate

Buna ziua,
Competența teritorială generală
(1) Reclamantul poate intenta acțiunea în oricare din sediile instanței în a cărei rază teritorială se află domiciliul pîrîtului.

16 january 2019
Vitalie Onofrei
  • Advocate

Totodată, există si competența excepționala aplicabilă cazului
Acţiunea de desfacere a căsătoriei poate fi intentată şi în oricare dintre sediile instanțeide la domiciliul reclamantului dacă în grija lui se află copii minori sau dacă deplasarea lui la instanţa de la domiciliul pîrîtului întîmpină dificultăţi întemeiate.

16 january 2019