Cum pot contesta o amenda rutiera?

03 february 2021 42

Buna! Unde si cum pot depune contestatie impotriva unui proces-verbal contraventional din domeniul traficului rutier?

Jurist comments 1

M P
  • Legal consultant

Bună ziua Andrei.

Contravenientul, victima sau reprezentantul acestora, procurorul, dacă este parte în cauza contravențională, în cazul în care nu sânt de acord cu decizia agentului constatator sau în cazul în care aceasta a fost emisă cu încălcarea normelor procesuale stabilite de Codul contravențional, sânt în drept să conteste decizia... mai detaliat emisă asupra cauzei contravenționale.

Termenul de contestare a deciziei agentului constatator este de 15 zile de la data emiterii acesteia sau, pentru părțile care nu au fost prezente la şedința de examinare a cauzei contravenționale, de la data înmânării copiei de pe decizia respectivă.

Contestația împotriva deciziei emise asupra cauzei contravenționale se depune la autoritatea din care face parte agentul constatator. Deci, vă uitați în procesul verbal cu privire la contravenție care este autoritatea din care face parte agentul constatator și acolo depuneți.

Succes.

05 february 2021